کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال

قبل از خرید هر کوین چه حرفه ای یا مبتدی این بازار باشید حتما شما نیاز به محل و جایی دارید که ان را ذخیره کنید درست مثل دنیای واقعی و حقیقی برای نگهداری  پول کاغذی و در این مقاله قصد داریم تا مباحث مربوط به کیف پول ها را بررسی و برخی از ابهامات شما را بر طرف و در انتخاب کیف پول مناسب شما را راهنمایی کنیم.
حال برای نگهداری ارز های دیجیتال نیز به یک کیف پول که مخصوص ارز دیجیتال (wallet) میباشد نیاز دارید.
یک رابط کاربری که به دارایی ارز های دیجیتال خود دسترسی کامل از جمله برداشت یا انتقال یا در خصوص برخی ارز ها قابلیت سپرده گذاری (stake)  داشته باشید درست شیبه به حساب بانکی. دارا بودن و شناخت این کیف پول ها در زمان فعلی حائز اهمیت است و در اینده امکان دارد این کیف پول ها کار تمام حساب های و بانکی و مدیریت سرمایه ما را در برگیرد.  

به صورت کلی دارای انواع مختلفی کیف پول ارز دیجیتال هستیم اما به دو دسته کیف پول گرم (Hot Wallet) و کیف پول های سرد (Cold Wallet)  تقسیم شده اند.

کیف پول ارز دیجیتال گرم

کیف پول های گرم یا به اصطلاح Hot wallet ها نرم افزار هایی هستند که به صورت انلاین در دسترس و مورد استفاده قرار گرفته اند.
از معایب و آسیب پذیر بودن این این نوع کیف پول ها میتوان به خطر هک شدن اطلاعات آن ها توسط هکر ها نام برد که در صورت استفاده از این نوع والت ها در صورت انتخاب با دقت به ویژگی ها و منبع ارائه دهنده آن ها را بررسی کنید.
و از جمله مزیت هایی که میتوان در خصوص این والت ها نام برد استفاده آسان و دسترسی راحت به اطلاعات می باشد.
این نوع کیف پول ها با توجه به نوع استفاده هر شخص متفاوت میباشد که میتوان توضیحات مربوط را به صورت کامل تر در قسمت کیف پول های نرم افزاری مشاهده کنیم. 

کیف پول ارز دیجیتال سرد

کیف پول های سرد یا به اصطلاح (cold Wallet) ها والت هایی به صورت آفلاین کار می کنند و با توجه به  همین دلیل از امنیت به مراتب بالاتری نسبت به کیف پول های گرم برخوردار هستند که در خصوص  این نوع والت ها میتوانیم به کیف پول کاغذی و سخت افزاری اشاره کنیم و به طور کلی این نوع کیف پول ها در خصوص استفاده بعضی کاربران از محبوبیت کمتری برخوردار هستند.
امروزه با توجه به امکاناتی که کیف پول های سرد ارائه میکنند ولی کاربران بیشتر تمایل به استفاده از کیف پول های گرم دارند.
و در ادامه به معایب و مزایای این نوع کیف پول ها بیشتر میپردازیم.

کیف پول ارز دیجیتال نرم افزاری

به نرم افزار هایی در پلتفرم های مختلف از جمله اندروید,ای او اس,ویندوز و مک و یا نسخه وب , دسکتاپ نام برده  که در مورد نحوه ساخت و استفاده والت پیش تر توضیح های لازم ارائه میگردد.
نکته حائز اهمیت در خصوص امنيت wallet ها می باشد که در ابتدا ایجاد کیف پول, نرم افزار به صورت شانسی ۱۲ تا ۲۴ کلمه (phrase code) به شما ارائه میگردد که به صورت قابل ملاحظه ای مهم میباشد زیرا با داشتن این کلمات شما میتوانید در صورت نیاز wallet خود را به دستگاه دیگری انتقال دهید (به صورت کلی برای امنیت بیشتر لازم است کلمات را در ۲ محل نگه داری کنید) و هرگز نباید کلید واژه ها را در اختیار کسی قرار دهید که بیشتر در قسمت کلید خصوصی توضیحات لازم را هدمت شما ارائه میکنیم.

کبف پول ارز دیجیتال
کبف پول ارز دیجیتال

به والت هایی که در یک لپ تاپ یا کامپیوتر اجرا و نصب گردد گویند و به صورت کلی کیف پول هایی هستند که از نظر امنیت و هم از نظر راحتی در دسترس هستند مانند کیف پول اتمیک – Atomic یا کیف پول الکتروم – Electrum که از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می‌ کند.
از مزایای این نوع کیف پول ها میتوان به امنیت نسبتا بالا و رابط کاربری اسان اشاره کرد.
ولی این نوع کیف پول ها معایبی همچون وابستگی به یک دستگاه را شامل شده یعنی این کیف پول ها به کامپیوتر یا لپتاپ شما نیاز دارند و بدون انها کارایی نخواهند داشت و یا ممکن است شارژ دستگاه شما تمام بشود که میتواند برای کاربر مشکل ساز باشد.
برخی نکات جهت نحوه ایمن‌ سازی کیف پول‌ های دسکتاپی عبارت اند از:
. به اینترنتی ایمن و مطمئن وصل شوید.
. به سایت‌ ها و تبلیغات مشکوک متصل نشوید.
. از کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید.
. رمز عبوری قوی برای کیف پول خود انتخاب نمایید.
. از نرم‌ افزار‌های انتی ویروس‌ خوب و به روز استفاده نمایید.
. برای معاملات روزانه از کیف پول جداگانه‌ ای استفاده نمایید.
. از احراز هویت دو عاملی برای افزایش امنیت کیف پول خود استفاده کنید.

این نوع کیف پول ها کاملا شبیه به کیف پول های دسکتاپی میباشد زیرا این نوع هم بر روی موبایل نصب و راه اندازی میگردد, که میتوانید انرا  برای پلتفرم هایی از جمله اندروید و ای او اس دانلود نمایید مانند تراس والت -Trust Wallet و یا کیف پول کوین بیس – Coinbase که از محبوب ترین و مشهور ترین ها هستند.
از مزایا و معایب این نوع کیف پول ها میتوان به رابط کاربری اسان و در دسترس بودن و امنیت نسبی و عدم پشتیبانی از ایپی ایران به علت تحریم اشاره کرد.

این نوع کیف پول ها در قالب افزونه‌ (Extension) مرورگر کار می‌ کنند و این امکان را به شما می دهد تا ارز دیجیتال را از طریق مرورگر وب خود ارسال ، دریافت و ذخیره کنید و در عین راحتی و سهولت در استفاده  که دیگر لازم نیست شما نگران حذف تصادفی کیف پول از کامپیوتر خود مانند دیگر کیف پول ها باشید ولی خب به طور چشم گیری سطح امنیت پایینی را دارا هستند و نمیتوان منکر خطر هک شدن اطلاعات آن ها توسط هکر ها شد.
که یکی از معروف ترین انها میتوان به کیف پول متامسک -Meta Mask اشاره کرد.

کلید عمومی و کلید خصوصی و ادرس کیف پول ارز دیجیتال چیست؟


به صورت عامیانه و به طور مثال می توان کلید خصوصی را همان رمز کارت اعتباری یا کلید گاو صندوق خود بدانیم که با در دست داشتن ان میتوانیم به دارایی و سرمایه خود دسترسی داشته باشیم و اگر کسی کلید خصوصی کیف پول شما را بداند و در دسترس او باشد می تواند به دارایی شما دسترسی و ان را جابجا کند.
و اما این کلید خصوصی از تعدادی اعداد و حروف که بسیار طولانی و پیچیده هستند تشکیل شده که همین امر باعث میشود که هکر های محترم به سختی به ان را حدس و دسترسی داشته باشند, ولی همین پیچیدگی نیز برای کاربران سخت و مشکل ساز میباشد از جهت حفظ و نگهداری کلید خصوصی بنابر این کیف پول ها بجای ان همه اعداد و حروف پیچیده از ۱۲ تا ۲۴ کلمه با معنی و اسان تر که همان طور که ذکر کردیم به اصطلاح Phrase code یا Seed phrase میگویند که حتما در خصوص حفظ و نگهداری ان به شدت کوشا باشید و در قسمت امنیت کیف پول که اندکی بعد به ان میپردازیم بیشتر نکاتی را به شما یاداور میشویم.
حال به سراغ کلید عمومی میرویم که خود کلید عمومی همانند کلید خصوصی از اعداد و حروف تشکیل شده است و به صورتی میتوانیم این ۲ کلید را مکمل هم بدانیم ولی با این تفاوت که کلید عمومی را میتوان در اختیار شخص قرار دهید به همین علت ان را عمومی نامیده ولی کلید خصوصی را به هیچ وجه نباید در به اشتراک گذاشت.
 و کلید عمومی معمولا برای رمز‌گذاری و راست‌ آزمایی امضای دیجیتال به کار می‌رود و با استفاده از آن نمی ‌توان رمز ارزی را خارج نمود. پس به اشتراک گذاشتن آن‌ هیچ مشکلی را برای دارنده کلید بوجود نمیاورد و کلید عمومی رامیتوان همانند شماره کارت‌ های بانکی دانست، شماره کارت یک فرد ممکن است در دست و دسترس همه باشد اما کسی نمی‌ تواند به دارایی و سرمایه  داخل آن دسترسی داشته باشد و تنها می‌توانند به آن شکاره کارت پول واریز کنند و اما ادرس کیف پول که  برای انتقال یا دریافت ارز مورد نظر میباشد و آدرس کیف پول ‌ها از کلید عمومی به دست می‌ آیند و این دو را نباید با یکدیگر اشتباه گرفت.
 هر کیف پول دارای ادرس  مخصوص و منحصر به فرد میباشد که آدرس یک ترکیب پیچیده از اعداد و حروف بزرگ و کوچک است که میتوان به شماره کارت یا حساب بانکی خود نسبت داد که در صورت ارسال به شخص مورد نظر میتتواند برا ما ارز دیجیتال ارسال کند(send) یا بالعکس در خصوص فروش فقط کافی است آدرس کیف پول گیرنده را داشته باشیم(Receive) و به طور مثال و اشنایی بیشتر ادرس کیف پولی را مشاهده میکنید :
۱A۲zP۱fP۸QKefi۲DMUTfTM۵SLmx۹DivfBa
و در برخی از کیف پول ها شما گزینه استیک را مشاهده میکنید که به سپرده گزاری بسیار شبیه بوده به این صورت که شما ارز خود را به اصطلاح استخر گفته میشود بسپارید و به صورت سیکل ماهانه یا سالانه سود متغیر دریافت کرده که پیش تر در مورد این مبحث هم توضیحاتی ارائه میگردد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال سرد

کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری

کیف پول هایی است که یک دستگاه فیزیکی در صورت نیاز به انتقال یا برداشت به اینترنت متصل شده و با ورود رمز یا پین شخصی تعیین شده میتوانید عملیات انتقال را انجام دهید.
این نوع کیف پول ها به لحاظ امنیتی بهترین کیف پول جهت نگهداری سرمایه و دارایی میباشد ودر نتیجه امکان هک شدن اطلاعات تقریباً صفر می شود میتوان گفت هیچ کیف پولی بهتر از کیف پول سخت‌ افزاری نیست مانند کیف پول لجر نانو (s یا x) و یا کول ولت -cool Wallet که از بهترین و مطرح ترین های این نوع هستند.
اما برخی از معایب این نوع والت ها را میتوان به  زمان بر بودن نام برد, چون این نوع کیف پول ها به غیر از زمان عملیات انتقال و برداشت افلاین میباشد کار کردن با آن ها زمان بر بوده و برای افرادی که به صورت روزانه نیاز به استفاده از این نوع والت ها را دارند از نظر زمانی مقرون به صرفه نیست.
و با توجه به اینکه این نوع کیف پول ها رایگان نبوده و نیاز به صرف هزینه ی بالا دارد که برای افراد با درآمد پایین مقرون به صرفه نمیباشد.

کبف پول ارز دیجیتال
انواع کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری

کیف پول ارز دیجیتال کاغذی

 کیف پول ‌های کاغذی یکی از روش‌های نسبتا قدیمی برای نگهداری ارز دیجیتال هستند و  با توجه به نام این نوع والت ها همان گونه که واضح است آدرس و کلید واژه بر روی کاغذ به صورت QR کد چاپ شده است و با اسکن آن میتوانید عملیات انتقال را انجام دهید که کمتر کسی از این نوع کیف پول استفاده میکنند و از مجبوبیت کمی برخوردار است.
از مزایای این نوع والت ها میتوان به امنیت نسبتا بالا اشاره کرد به دلیل افلاین بودن و از طرفی رابط کاریری بسیار راحتی دارد.
ولی باید به این موضوع توجه نمود که در صورت فراموشی و یا گم کردن تمامی اطلاعات و سرمایه از بین خواهد رفت و قابل بازگردانی نخواهد بود.و نگه داری از خود کاغذ در برابر مسائل طبیعی و غیر طبیعی بسیار سخت بوده و به راحنی از بین میرود.

کبف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال کاغذی​

معرفی چند کیف پول ارز دیجیتال در پلتفرم های مختلف

با توجه به توضیحات ذکر شده حال برای سهولت در انتخاب چند نوع کیف پول ارز دیجیتال را معرفی میکنیم که به شرح زیر است :

یکی از والت های موجود میتوان به کیف پول اکسودوس – Exodus اشاره کرد که دارای نقاط قوت بسیاری است که در سیستم های ویندوز، لینوکس و مکینتاش قابل اجرا میباشد.

یکی از بهترین و محبوب ترین والت های موجود در حال حاضر میتوان به تراست ولت – Trust Wallet اشاره نمود که برای هم سیستم عامل اندروید و هم ای او اس موجود میباشد .

در این نوع پلتفرم نیز میتوان گفت والت متامسک – MetaMask پیشرو در این سیستم میباشد که به صورت افزونه در دسترس عموم قرار گرفته است.

این نوع کیف پول ها در مدل و برند های مختلفی ارائه میگردد که یکی از برند های مطرح ledger میباشد که به صورت ۲ مدل مختلف به نام های لجر نانو اس و نانو ایکس در دسترس میباشد.و از دیگر برند های معتبر در این حوزه به کول ولت – Cool Wallet که کاملا مشابه کارت اعتباری است نیز اشاره کرد.

کبف پول ارز دیجیتال
انواع کیف پول ارز دیجیتال

چه نوع کیف پول ارز دیجیتالی انتخاب کنیم؟

حال میتوانیم به نکات انتخاب کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم که در ادامه به ۲ نکته مهم اشاره میکنیم.

نگهداری طولانی مدت یا کوتاه مدت؟


یکی دیگر از مسائل هنگام انتخاب کیف پول میتواند مدت زمان نگهداری از ارز مورد نظر است.
برای نگهداری رمز ارز خود به صورت طولانی مدت بهتر است به سراغ کیف پول های سرد یا افلاین که در توضیحات گفته شد بروید و در خصوص بعضی رمز ارز ها شما میتوانید در این مدت نگهداری نیز سود کسب کنید که به اصطلاح استک کردن (stake) می گویند که در خصوص این مبحث نیز در اینده توضیحات ارائه میگردد.
ولی اگر قصد نگهداری کوتاه مدت دارید
 بهتر است از کیف پول های انلاین و با رابط کاربری اسان استفاده کنید که بتوانید با چند مرحله ساده دارایی خود را مدیریت کنید.

و اگر قصد ترید به صورت روزانه و ماهانه را دارید احتمالا استفاده از صرافی های ارز دیجیتال گزینه بهتری باشد وبرای تحلیل بهتر ارز دیجیتال پیشنهاد میشود از ابزار تحلیل ارز دیجیتال استفاده نمایید. 

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

یکی از مهمترین معیار ها مبحث امنیت کیف پول ارز دیجیتال می باشد که از اوجب واجبات است زیرا هیچکس دوست ندارد که سرمایه و پول خود را از دست بدهد و سپس بسته به نوع استفاده هر شخص دامنه انتخاب بسیاری را داراست.

۱. حتما قبل از انتخاب کیف پول خود تحقیق و جستجو کنید که ایا از نظر امنیتی و سهولت استفاده و رابط کاربری مناسب شما هست یا خیر!
۲. سپس بعد از مطمئن شدن از نوع کیف پولتان حتما ان را از وب سایت اصلی اقدام به دانلود فرمایید و از نصب و دانلود در سایت ها و فروشگاه های نامعتبر جدا خودداری فرمایید. 
۳. بعد از نصب و حین اقدام به راه اندازی ۱۲ تا ۲۴ کلمه به صورت تصادفی به شما داده میشود که این کلمات یا به اصطلاح phrase code ها را تحت هیچ عنوانی فراموش و در اختیار شخص و حتی تیم توسعه دهنده کیف پوا قرار ندهید زیرا این کلمات مثل کلید درب گاو صندوق شماست و دسترسی به انها یعنی دسترسی به سرمایه شما و این کلمات در صورتی که شما دستگاه خود را از دست داده یا از بین رفته باشد میتوانید به کمک این کلمات کیف پول خود را مجدد بازیابیفرمایید.
و توصیه ما این است حتما یک بک آپ از کلمات خود در محلی مورد اطمینان و مطمئن داشته باشید.
۴. حتما سیستم و کیف پول خود را به روز رسانی کنید تا ار اخرین امکانات و سطح امنیتی بالاتر بهره برده.
۵. اگر سرمایه قابل توجهی را دارا هستید(هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم)  تمام سرمایه خود را نزد یک کیف پول  
نسپارید به اصطلاح تمام تخم مرغ هایتان را داخل یک سبد نچینید بهتر است انها را به چند قسمت و در چند کیف پول نگه داری فرمایید این گونه از خطرات احتمالی هکرها هم در امان هستید.

سوالات متداول کیف پول ارز دیجیتال

.کیف پول ارز دیجیتال گرم بهتر است یا کیف پول ارز دیجیتال سرد؟


کیف پول های گرم و سرد هر دو مزایا و معایب خود را دارند این که شما از کدام دسته استفاده نمایید کاملا شخصی و بسته به نوع استفاده شما دارد ولی اولین نکته که حائز اهمیت است مبحث امنیت میباشد.

از کیف پول ارز دیجیتال شخصی استفاده کنیم یا صرافی‌های ارز دیجیتال؟


شما وقتی از صرافی های معتبر خرید انجام میدهید میتوانید در داخل همان صرافی نیز رمز ارز خود را نگهداری کنید و هزینه ای برای شما شامل نمیشود ولی برای فرایند عملیات انتقال یا دریافت میبایست کارمزد را داخل شبکه پرداخت کنید که در بعضی مواقع و در بعضی شبکه ها این کارمزد هزینه بالایی دارد (مرد افکن در بعضی مواقع) و بیشتر این مورد استفاده از کیف پول های صرافی مناسب برای افرادی که قصد خرید و فروش روزانه ارز را دارند و تریدر های عزیز میباشد که به صرفه تر هم میباشد ولی در غیر این صورت اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت را دارید می ‌توانید از انواع دیگر والت‌ ها برای ذخیره‌ دارایی و سرمایه خود استفاده کنید.

کدام کیف پول ارز دیجیتال بالاترین سطح امنیت و غیر قابل هک شدن اطلاعات را دارا است؟


مطمئنا کیف پول های سخت افزاری بهترین انتخاب میباشد, درسته اندکی هزینه بالایی دارد ولی در عوض مطمئن است و به جز خودتان کسی دسترسی به دارایی و سرمایه شما ندارد و با خیال راحت و اسوده سرمایتان حفظ میشود.

ایا کیف پول ارز دیجیتال هم تحریم میشوند؟


یکی از نگرانی های هرروزه ما ایرانی ها در بازار های جهانی این سوال است که تحریم باعث از بین رفتن سرمایه و دارایی من میشود؟
باید گفت کسانی که تجربه و اطلاعات کافی در مورد رمز ارز ها و کریپتوکارنسی‌ ها دارد نگران این موضوع نیستند زیرا اگر کیف پول دسترسی ایپی ایران را هم بلاک کند میتوان به کمک بک اپ موجودی و سرمایه خود را به کیف پول دیگری انتقال دهند یا اگر کیف پول مذکور اهمیت خاصی داشته باشد میتوانند از سرور های مجازی(VPS) ها استفاده کنند.
با احتساب اینکه کیف پول ها اطلاعات شخصی نظیر ایمیل و کشور و ملیت دریافت نمیکنند و با دانستن چنین اطلاعاتی دیگر نیاز به نگرانی و عدم دسترسی بابت تحریم نخواهید داشت زیرا همیشه می‌ توانید آنرا در کیف پول دیگری وارد کنید ولی در مواقعی استثناهایی هم وجود دارد.

ایا کیف پول های ارز دیجیتال میتوانند موجودی شما را ببیند؟


به صورت کل تراکنش ‌هایی که از ابتدای پیدایش رمز ارز ها ایجاد شده اند و کل‌ آدرس‌ها برای همه قابل دسترس هستند و میتوان گفت که بلاک‌ چین شفافیت دارد ولی اطلاعات شخصی افراد در آدرس‌ ها یا تراکنش‌ ها پیدا نمیشود و نیاز به نگرانی نیست.

جمع بندی کیف پول ارز دیجیتال

با مطالعه مقاله فوق به صورت کلی فهمیدیم که کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه میتوانیم بسته به نوع نیاز خود و شرایط و با مقایسه کیف پول ها با یکدیگر بهترین و مناسب ترین کیف پول ارز دیجیتال خود را انتخاب کنیم و در مطالب بعدی حتما به نحوه ساخت و کار کردن از جمله ارسال و دریافت رمز ارز به کیف پول خود و مقایسه انواع کیف پول ها چه نرم افزاری چه سخت افزاری میپرداریم که به صورت مفصل توضیحاتی در این خصوص ارائه میگردد.
و در مورد امنیت که مهمترین بخش مطرح شده میباشد و phrase code ها که از هر موضوع دیگری حتی نون شب حتی… واجب تر است چون تنها راه بازگشت و بک اپ سرمایتان است دیگه توصیه نمیکنیم و حتما نکات امنیتی را به یاد داشته باشید و در انتها امیدوارم همیشه پر روزی و پر سود باشید.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0