آنچه که قبل از خرید ارز دیجیتال باید بدانید

آنچه که قبل از خرید ارز دیجیتال باید بدانید

ارز دیجیتال چیست؟

در اولین قدم برای آشنایی با نحوه خرید ارز دیجیتال، باید بدانیم که ارز دیجیتال به چه معناست و چه ویژگی‌هایی را دارد. ارز دیجیتال که در ترجمه واژه Cryptocurrency آورده شده است، به نوعی پول دیجیتالی و الکترونیکی اطلاق می‌شود که بر اساس علم رمزنگاری ساخته شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال می‌توان به ماهیت غیر متمرکز بودن آن اشاره کرد. این ماهیت که مزیتی را به این پول دیجیتالی نسبت می‌دهد، نشان‌دهنده این مسئله است که موسسه، سازمان و یا نهاد خاصی در حال کنترل ارز دیجیتالی نمی‌باشد. بلکه ارزهای دیجیتال به صورت مستقل و مستقیم در دنیای اینترنت خرید و فروش می‌شوند. در واقع خرید ارز دیجیتال و همچنین فروش انواع ارزهای دیجیتالی، نیازی به افتتاح حساب در بانک خاصی ندارند.
معمولا دفتر کل توزیع شده، از جمله اصطلاحاتی است که در دنیای ارز دیجیتال به گوش می‌رسد. از مهم‌ترین نتایج دفتر کل توزیع شده می‌توان به بلاک چین اشاره کرد. فناوری بلاک چین این امکان را در اختیار افراد متقاضی خرید ارز دیجیتال قرار می‌دهد که به بررسی تمامی تراکنش‌های رخ داده در سامانه بپردازند. آنها می‌توانند با مشاهده تراکنش‌های پیشین، تصمیم درست و منطقی را برای معاملات آینده خود بگیرند.

مزایای خرید ارز دیجیتال
مزایای خرید ارز دیجیتال

مزایای ورود به عرصه خرید ارز دیجیتال

معمولا برای افرادی که می‌خواهند وارد دنیای پول‌های الکترونیک و دیجیتالی شوند، پرسش‌هایی مطرح می‌شود. از جمله این پرسش‌ها این خواهد بود که لزوم ایجاد ارز دیجیتال و استفاده از پول‌های الکترونیکی چیست؟ چه چیزی تاجران را به سمت خرید ارز دیجیتال و معاملات دیجیتالی به وسیله پول‌های الکترونیکی سوق می‌دهد؟
در حالت کلی می‌توان گفت، دو امر مهم عدم اعتماد به شخص ثالث و همینطور خرج کردن مکرر یک پول، از جمله دلایل اصلی و مهم در ایجاد و شکل‌گیری ارزهای دیجیتالی هستند. در دنیای معاملات ارز دیجیتال، دیگر خبری از دو مشکل مذکور نیست. بنابراین تاجران و سرمایه‌ گذاران با خیالی آسوده‌تر به سرمایه ‌گذاری و خرید و فروش ارزی مشغول می‌شوند.
در دنیای ارز دیجیتال و از همه مهم‌تر در بحث خرید ارز دیجیتال، شما دیگر نیازی نخواهید داشت تا به بانک یا موسسه‌ای اعتماد کنید که از پول‌ها و سرمایه شما مراقبت کنند. به بیان دیگر، شما نیاز نخواهید داشت تا به شخص ثالثی جهت انتقال و نگهداری پول خود اعتماد کنید. همانطور که می‌دانید، در بحث معاملات ارزی شما همواره به اعتماد نسبت به افراد و سازمان‌ها نیاز خواهید داشت. اما در دنیای ارز دیجیتال، می‌توانید بدون نیاز به شخص و یا موسسه ثالث به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.
از طرف دیگر، میزان تقلب در معاملات خرید ارز دیجیتال و یا فروش آن به کمترین مقدار خود رسیده است. به بیان دیگر، نحوه کارکرد دنیای ارز دیجیتال به گونه‌ای است که از خرج مکرر مقدار مشخصی پول و سرمایه جلوگیری می‌شود. شبکه ارز دیجیتال بر پایه تکنولوژی دفتر کل توزیع شده است. به این معنی که خود سرمایه ‌گذاران ارز دیجیتال و همینطور همه مشارکت‌کنندگان در معاملات ارز دیجیتال، بر انجام معاملات ارزی و همه تراکنش‌های انجام یافته در این حوزه نظارت دارند. در اصطلاح به مشارکت‌کنندگان ناظر در دنیای ارز دیجیتال نود گفته می‌شود. این افراد می‌توانند با بررسی تاریخچه معاملات انجام شده و تراکنش‌های ارزی، از خرج شدن دوباره میزان مشخصی سرمایه جلوگیری کنند و راه را بر متقلبین در این عرصه ببندند.

رمز ارزهای دیجیتال
رمز ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتالی در خرید ارز دیجیتال

اگر می‌خواهید اقدام به معاملات ارزی کنید و قصد خرید ارز دیجیتال را دارید، باید در رابطه با انواع ارز دیجیتال و ویژگی‌های هر کدام از آنها اطلاعات کافی داشته باشید. تا به این ترتیب بتوانید، معامله‌ای آگاهانه در حوزه ارزهای دیجیتالی انجام دهید. در واقع هر چه اطلاعات شما در رابطه با تجارت ارز دیجیتال بیشتر باشد و با علم و دانش کافی نسبت به خرید و فروش ارزهای الکترونیکی اقدام کنید، موفقیت بیشتری را کسب خواهید کرد. به عبارت دیگر، کسب سود بیشتر، در گرو اقدامات آگاهانه و هوشمندانه است. از این رو، در ادامه به دسته‌بندی‌های مختلفی که برای ارزهای دیجیتال تعریف شده است، می‌پردازیم. تا افرادی که به دنبال خرید ارز دیجیتال هستند، نگاهی عمیق‌تر و وسیع‌تر به انواع ارزهای دیجیتال در معاملات ارزی به دست آورند.
در حالت کلی، می‌توان ارزهای دیجیتال را به شکل‌های مختلف و بر اساس ویژگی‌های مختلفی از آنها دسته‌بندی کرد. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد و درباره ویژگی‌های هر کدام از انواع ارزهای دیجیتالی اطلاعاتی کسب خواهیم کرد.
یکی از معروف‌ترین و رایج‌ترین دسته‌بندی ارزهای دیجیتال، بر اساس کاربرد و کارایی آنها می‌باشد. در این جا، هر یک از گروه‌های ارز دیجیتال را بر حسب کاربرد معرفی می‌کنیم و ویژگی‌های هر کدام را بیان می‌کنیم.

پول‌های دیجیتالی در خرید ارز دیجیتال

کاربردی را که می‌توان از پول‌های دیجیتال گرفت، مانند کارایی پول‌های واقعی است. با این تفاوت که پول‌های دیجیتال را نمی‌توان به صورت اسکناس در دست گرفت. البته این تفاوت، از جمله مزیت‌های پول‌های دیجیتالی نیز می‌باشد. در خرید ارز دیجیتال به دلیل عدم ماهیت فیزیکی آنها، نیازی به جا به جایی و انتقال پول به صورت فیزیکی نخواهید داشت. همچنین دیگر درگیر مشکلات رایج نگهداری و حمل اسکناس نیز نخواهید شد. اما این پول‌های دیجیتالی مانند اسکناس‌های معمول پول و ارز امکان سرمایه گذاری و خریدهای مختلف را برای کاربران فراهم می‌کنند. همچنین به صورت الکترونیکی و دیجیتالی می‌توان سرمایه شامل پول دیجیتال را از یک حساب حقیقی یا حقوقی به حساب دیگر منتقل کرد. از طرف دیگر در معاملاتی که تاجران و کاربران از پول‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند، دیگر خبری از واسطه‌های مختلف نخواهد بود.
علاوه بر این، سرمایه شما از خطر تورم و کاهش ارزش در امان خواهد بود. امنیت بالای پول دیجیتال و سایر مزایای آن، کاربران را به سمت خرید ارز دیجیتال سوق داده است. فرایند تولید این پول‌های دیجیتالی از طریق استخراج ارز دیجیتال و توسط افراد حاذق در این حوزه صورت می‌گیرد. به استخراج کنندگان ارز دیجیتال، ماینر گفته می‌شود.
کاربران و تاجرانی که قصد خرید ارز دیجیتال و از نوع پول دیجیتالی آن را دارند، باید به انواع پول‌های دیجیتالی توجه داشته باشند. از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال که می‌توان آنها را در گروه پول‌های دیجیتال دسته‌بندی کرد، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.
بیت کوین را می‌توان مهم‌ترین و معروف‌ترین ارز دیجیتال معرفی کرد. این ارز دیجیتال همواره مورد توجه افراد علاقه‌مند به دنیای پول‌های دیجیتالی می‌باشد. بنابراین در خرید ارز دیجیتال، اغلب افراد به سراغ بیت کوین که شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال است می‌روند. پول دیجیتالی بیت کوین توسط گروهی که به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شده بودند، ساخته شده است. بعد از ایجاد و معرفی بیت کوین در سال 2008 توسط گروه مذکور، این پول دیجیتالی یک سال بعد و در سال 2009 در بازار ارز دیجیتال عرضه شد و در چرخه معاملات ارزی کاربران و سرمایه‌ گذاران قرار گرفت. در ادامه و در سال 2018، پول دیجیتالی بیت کوین جزو مهم‌ترین و مشهورترین ارزهای دیجیتال دسته‌بندی شد. به گونه‌ای که سرمایه‌ گذاران بسیاری به خرید ارز دیجیتال بیت کوین پرداختند و به این ترتیب سرمایه عظیمی در دنیای پول‌های دیجیتالی به ارز دیجیتال بیت کوین اختصاص داده شد.
از دیگر ارزهای دیجیتالی که می‌توان آنها را در گروه پول‌های دیجیتالی قرار داد، می‌توان از لایت کوین ( LTC )، ورت کوین ( VTC )، دوژ کوین ( DOGE ) و نانو کوین ( NANO ) نام برد. تمامی این پول‌های دیجیتالی گفته شده از مزایای فناوری ارز دیجیتال بهره‌مند هستند. این پول‌ها به صورت غیر متمرکز در بازار ارز دیجیتال فعال هستند و تحت فناوری بلاک چین کار می‌کنند.
تمام ارزهای دیجیتال مطرح شده در دسته پول‌های دیجیتالی، از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این ارزهای دیجیتال بر اساس رمزنگاری عرضه شده‌اند. به این ترتیب احتمال هک شدن پول دیجیتال و از دست رفتن سرمایه کاربران به حداقل میزان ممکن خواهد رسید.
در نگاهی جزئی‌تر به ویژگی‌های پول‌های دیجیتال در خرید ارز دیجیتال، می‌توان این دسته را نیز در دو گروه مجزا طبقه‌بندی کرد. ارزهای دیجیتال ثابت (StableCoin) و ارزهای دیجیتال امن (Privacy) را می‌توان به عنوان دو نوع از ارزهای دیجیتال در دسته پول‌های دیجیتال معرفی کرد.

انواع ارزهای دیجیتال
انواع ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال ثابت در خرید ارز دیجیتال

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال ثابت که آنها را نسبت به سایر ارزهای رایج فیزیکی برتر کرده است، امنیت بالای آنها در برابر هک و دزدی می‌باشد. از طرف دیگر خرید ارز دیجیتال ثابت، روشی بسیار مناسب و ایمن جهت سرمایه گذاری می‌باشد. زیرا پول‌های دیجیتال در برابر نوسانات قیمت ارز، تورم و گرانی در امان هستند. از دیگر ویژگی‌های ارز دیجیتال ثابت، دارا بودن پشتوانه می‌باشد. این ارزها دارای پشتوانه مالی هستند. این پشتوانه می‌تواند به شکل طلا و یا اسکناس‌های فیزیکی باشد. همچنین هر دارایی مالی که قابلیت قیمت گذاری در دنیای تجارت را داشته باشد، می‌تواند به عنوان پشتوانه ارز دیجیتال ثابت شناخته شود.

یکی از رایج ترین ارز دیجیتال ثابت ارز تتر(USDT) بوده که در بین تریدر ها طرفدار زیادی دارد و در بیشتر صرافی ها یکی از جفت ارز های معاملاتی نیز به حساب می آید. تهیه کردن تتر نیز به نسبت راحت تر از سایر ارز ها می باشد.

ارزهای دیجیتال امن در خرید ارز دیجیتال

به عنوان مهم‌ترین ویژگی ارزهای دیجیتال امن، می‌توان به عدم برخورداری از مالیات در این نوع ارزها اشاره کرد. در واقع کاربران در فرایند خرید ارز دیجیتال، نگرانی بابت مالیات تعلق گرفته به ارز را نخواهند داشت. این مسئله زمانی مهم جلوه می‌کند که بخواهید مقدار قابل توجهی ارز دیجیتال خرید و فروش کنید. بنابراین به لحاظ اقتصادی، استفاده از ارز دیجیتال امن در انتقال وجه و یا سرمایه بسیار به صرفه و مفید خواهد بود.
ایمنی بالای معاملات در ارز دیجیتال امن از مهم‌ترین دلایلی است که تاجران را به سمت خرید ارز دیجیتال امن متمایل می‌کند. در معاملات ارز دیجیتال امن، هویت دو طرف معامله ناشناس باقی می‌ماند. در واقع نمی‌توان با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها، به هویت و نشانی فرد معامله کننده پی برد. از این رو، شناسایی افراد در این نوع معاملات تقریبا غیر ممکن است. این ویژگی را نیز می‌توان جزو مزایای ارز دیجیتال امن نام برد.
برای آشنایی با کارایی هر کدام از ویژگی‌های ارز دیجیتال امن، باید مطالعه کاملی صورت گیرد. اما در گام نخست می‌توان به مون رو ( XMR )، زی کش ( Zcash )، نو کوین ( Nav Coin )، فور ( PHR ) و زن کش ( ZEN ) به عنوان مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین ارزهای دیجیتال امن اشاره کرد. همه این ارزها در بستر بلاک چین عرضه شده‌اند و همانطور که گفته شد، از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

ارزهای دیجیتال پلتفرمی در خرید ارز دیجیتال

در دسته بندی ذکر شده برای ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتال پلتفرمی نیز در گروهی دیگر قرار می‌گیرند. کاربران و سرمایه گذاران باید در هنگام خرید ارز دیجیتال پلتفرمی به ویژگی‌ها و کارایی‌های آن دقت کافی داشته باشند. تا به این ترتیب تصمیمی هوشمندانه و مفید برای سرمایه خود اتخاذ کنند. این دسته از ارزهای دیجیتال نیز به مانند پول‌های دیجیتال بر پایه فناوری بلاک چین تعریف و عرضه می‌شوند. از این رو از مزیت غیر متمرکز بودن نیز برخوردار هستند.
ارزهای دیجیتال پلتفرمی را در واقع می‌توان نوعی قرارداد هوشمند برشمرد. به تعریف بهتر، ارزهای دیجیتال پلتفرمی به صورت رمزنگاری شده، پایه نرم‌ افزارهای فعال در فناوری بلاک چین هستند. از مهم‌ترین مزایایی که افراد در ارز دیجیتال پلتفرمی از آن برخوردار می‌شوند، عدم وجود واسطه در معاملات مختلف می‌باشد. از این رو، معاملات نیز به لحاظ اقتصادی به صرفه انجام می‌شوند. چرا که حذف واسطه‌ها موجب کم شدن هزینه‌های جانبی معاملات ارزی می‌شود. از آنجایی که ارزهای دیجیتال پلتفرمی به نوعی قرارداد هوشمند هستند، شامل کدهای بسیار پیچیده و امن می‌باشند که امکان هک و دستبرد را به حداقل میزان خود می‌رساند. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال پلتفرمی این امکان را برای دنیای ارز دیجیتال به وجود آورده‌اند که نرم ‌افزارهایی غیر متمرکز (DApps) مثل(ICO) ساخته شوند.
کاربران در ارز دیجیتال پلتفرمی، قطعا به دنبال مهم‌ترین و پرکاربردترین ارز دیجیتال خواهند بود. ارز دیجیتال پلتفرمی اتریوم (ETH) اولین پلتفرم ایجاد شده در دنیای ارز دیجیتال است. همچنین مهم‌ترین و معروف‌ترین ارز دیجیتال پلتفرمی نیز می‌باشد. در حوزه ارز دیجیتال، رمز ارز اتریوم را با عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال معرفی می‌کنند. این رمز ارز به نوعی رمز پایه است که همانند سایر ارزهای دیجیتال معرفی شده، در بستر بلاک چین فعال است. به این ترتیب، همه معاملات ارزی به صورت الکترونیکی و دیجیتالی و به کمک قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند. از مهم‌ترین کارایی‌های ارز دیجیتال پلتفرمی اتریوم که در خرید ارز دیجیتال مورد توجه قرار می‌گیرد، قابلیت انتقال هر گونه دارایی مالی در کنار انتقال پول می‌باشد. این انتقال ارز و سرمایه به کمک نرم افزارهای قابل برنامه ریزی شده انجام می‌شود که به صورت غیر متمرکز کار می‌کنند.
در ادامه عرضه ارز دیجیتال پلتفرمی اتریوم، سایر پلتفرم‌های ارز دیجیتال نیز مانند نئو (NEO)، کاردانو (ADA)، ای او اس (EOS) و ... وارد بازار ارز دیجیتال شدند و در معاملات ارزی جریان پیدا کردند.

خرید انواع ارز دیجیتال
خرید انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مالی در خرید ارز دیجیتال

در گروه دیگر از ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتال مالی قرار گرفته‌اند. این دسته از ارزهای دیجیتال نیز بسیار مورد توجه کاربرانی هستند که قصد خرید ارز دیجیتال را دارند. ارزهای دیجیتال مالی که دسته بزرگی از ارزهای دیجیتال می‌باشند به دو صورت پلتفرمی و ارزی در بازار عرضه شده‌اند. این ارزهای دیجیتالی نیز مزایای متنوعی را در اختیار کاربران قرار داده‌اند. ارز دیجیتال مالی امکان انجام معاملات ارزی، به صورت دیجیتالی، مستقیم و با حذف هر نوع واسطه را فراهم کرده است. بنابراین کاربران می‌توانند با صرف کمترین هزینه، در شرایط کاملا مساعد و به آسانی به خرید و فروش ارز دیجیتال و انتقال وجه بپردازند.
ارزهای دیجیتالی را نیز که در دسته ارزهای دیجیتال مالی قرار می‌گیرند، می‌توان بر حسب ویژگی‌ها و کارایی‌های آنها در چند گروه طبقه بندی کرد. در ادامه به انواع ارزهای دیجیتال مالی و خصوصیات آنها خواهیم پرداخت.

ارزهای دیجیتالی پرداخت در خرید ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال پرداخت به صورت پلتفرم در بازار ارز دیجیتال عرضه شده است. سرمایه دارانی که به دنبال خرید ارز دیجیتال هستند، باید توجه داشته باشند که این پلتفرم به گونه‌‌ای طراحی شده است که امکان انجام معاملات آنلاین ارزی را با حذف واسطه و پرداخت کمترین هزینه، ممکن ساخته است. به عنوان مهم‌ترین ارزهای دیجیتالی پرداخت می‌توان از اومیسگو (OMG)، ریپل (XRP)، استلار لومنز (XLM) و ریکوئست نتورک (REQ) نام برد. در هنگام خرید ارز دیجیتال باید به ویژگی‌های متنوع هر کدام از این پلتفرم‌ها توجه داشت و متناسب با کارایی هر کدام از آنها، اقدام به خرید و انجام معامله کرد.

ارزهای دیجیتال صرافی‌ها در خرید ارز دیجیتال

این نوع از ارزهای دیجیتال مالی که با نام ارزهای دیجیتال صرافی‌ها شناخته می‌شوند، در خرید ارز دیجیتال و همچنین فروش آن بسیار کاربردی می‌باشند. در واقع هدف از تعریف چنین پلتفرم‌هایی ایجاد شرایط مناسب برای معامله رمز ارزهای مختلف بر پایه بلاک چین می‌باشد. در نهایت می‌توان پلتفرم‌های موجود در گروه ارزهای دیجیتال صرافی‌ها را نیز در سه زیر مجموعه دسته بندی کرد. ارزهای دیجیتال صرافی‌های متمرکز، ارزهای دیجیتال صرافی‌های غیر متمرکز و ارزهای دیجیتال صرافی‌های هم کنش‌پذیر این سه دسته را تشکیل داده‌اند. بنابراین توجه به مزایا و معایب هر کدام از زیر گروه‌های ارز دیجیتال در خرید ارز دیجیتال ضرورت دارد.

معامله انواع ارز دیجیتال
معامله انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری در خرید ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نیز با هدف ایجاد تسهیل در فرایند معاملات ارزی و خرید ارز دیجیتال عرضه شده‌اند. این ارزها نیز از مزایای فعالیت غیر متمرکز در بستر بلاک چین برخوردار هستند و از طرفی با حذف واسطه‌های مختلف در انجام معاملات مالی، سود اقتصادی قابل توجهی را نصیب تاجران می‌کنند. از انواع ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می‌توان به پالی مث (POLY)، ایکونومی (ICN) و کریپتو ۲۰ (C20) اشاره کرد که از جمله مهم‌ترین انواع ارزهای دیجیتال در این گروه هستند. این ارزهای دیجیتال دارای امنیت بالایی هستند که امکان سرمایه گذاری ایمن و مطمئن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

ارزهای دیجیتال قرض و وام در خرید ارز دیجیتال

در دنیای خرید ارز دیجیتال، ممکن است کسانی به دنبال گرفتن وام باشند. به این ترتیب ارزهای دیجیتال قرض و وام به این منظور ساخته و عرضه شده‌اند. وام‌های ارز دیجیتال مانند سایر معاملات ارزی، به صورت دیجیتالی و در بستر بلاک چین اتفاق می‌افتند. از طرف دیگر این وام‌ها نیز از مزیت غیر متمرکز بودن برخوردار هستند. از مشهورترین ارزهای دیجیتال قرض و وام می‌توان به ات لند (LEND) و ریپیو کردیت نتورک (RCN) اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال جذب سرمایه در خرید ارز دیجیتال

در دنیای ارز دیجیتال و در شبکه بلاک چین، پلتفرم‌هایی تعریف شده است که می‌توان به شکل غیر متمرکز و به کمک آنها به جذب سرمایه و پول در بازار ارز دیجیتال پرداخت. این ویژگی بسیار مورد توجه کاربران متقاضی خرید ارز دیجیتال می‌باشد. از ارز دیجیتال کیک آی سی او (KICK) می‌توان به عنوان مهم‌ترین ارز دیجیتال در گروه جذب سرمایه نام برد.

ارزهای دیجیتال بیمه در خرید ارز دیجیتال

توسعه بازار ارز دیجیتال و گسترش معاملات ارزی، نیازهای متنوعی را در کاربران این بازار به وجود آورده است. قراردادهای هوشمندی در بستر بلاک چین تعریف شده است که امکان بیمه کردن را برای کاربران و فعالان در حوزه ارز دیجیتال فراهم آورده است. یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال بیمه، بایت بال (GBYTE) معرفی شده است که چنین قراردادهای هوشمندی را به صورت الکترونیکی ارائه می‌کند.

انواع رمز ارزهای دیجیتال
انواع رمز ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال و یا فنی در خرید ارز دیجیتال

زمانی که به عنوان یک تاجر یا سرمایه گذار وارد یک بازار مالی می‌شوید، باید بتوانید تحلیل‌های مختلفی را بر تراکنش‌های صورت گرفته در این بازار انجام دهید. این تحلیل‌ها به شما کمک می‌کنند تا تصمیم درست و مناسبی را برای اقدامات آینده اتخاذ کنید. تصمیمات درست در بازارهای مالی منجر به رسیدن به سود بیشتر و یا جلوگیری از زیان‌های کلان خواهد شد.
یکی از تحلیل‌های مهم در خرید ارز دیجیتال، تحلیل تکنیکال می‌باشد. به بیان ساده می‌توان تحلیل تکنیکال را این چنین تعریف کرد که با بررسی گذشته یک ارز دیجیتال، آینده آن را پیش بینی خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید احتمال سود آوری و یا زیان بخشی یک رمز ارز را در روزهای آینده پیش بینی کنید. به زبان فنی، با بررسی الگوهای موجود از یک ارز دیجیتال و قرار دادن آنها بر روی نمودارهای قیمت رمز ارز، می‌توان افزایش یا کاهش ارزش ارز دیجیتال مورد نظر را در روزهای پیش رو مورد بررسی قرار داد. با این تحلیل، می‌توانید اقدامات سودآوری را در خرید ارز دیجیتال انجام دهید و سرمایه خود را در جهت افزایش ارزش آن، وارد چرخه معاملات ارزی کنید.

تحلیل فاندامنتال و یا بنیادی در خرید ارز دیجیتال

افرادی که به دنبال سرمایه گذاری‌های بلند مدت هستند، باید توجه ویژه‌ای به تحلیل بنیادی داشته باشند. این نوع تحلیل در راستای سودآوری سرمایه گذاری‌های طولانی مدت در بازارهای مالی می‌باشد. عرضه ارزهای دیجیتال همواره با ارائه یک وایت پیپر همراه است. در این وایت پیپر اطلاعاتی در رابطه با رمز ارز ارائه شده وجود دارد و همچنین اهداف ایجاد رمز ارز مذکور نیز مطرح می‌شود. در واقع تحلیل بنیادی به تحلیلی گفته می‌شود که بر اساس اطلاعاتی پیرامون رمز ارز در اسناد ارائه شده و همچنین اخبار و گزارش‌های منتشر شده در این راستا می‌باشد.

برای تحلیل بهتر ارز دیجیتال میتوانید از ابزار تحلیل ارز دیجیتال استفاده کنید تا این پروسه سریعتر و راحت تر شود.

یکی از این ابزار ها تریدر پرو می باشد که توسط تیم طراحی و توسعه سیگنال پلازا آماده شده است که برا مشاهده امکانات تریدر پرو میتوانید روی لینک آن کلیک کنید.

تحلیل‌های مختلف در بازار ارز دیجیتال
تحلیل‌های مختلف در بازار ارز دیجیتال

حداقل ملزومات جهت اقدام برای خرید ارز دیجیتال

هر تریدر یا سرمایه گذاری که می‌خواهد وارد بازار ارز دیجیتال شود و اقدام به خرید ارز دیجیتال کند، باید از حداقل ابزار لازم برای شرکت در معاملات دیجیتالی برخوردار باشد. همانطور که رفتن به بازار جهت خرید کردن، شروع یک کسب و کار و یا هر نوع معامله تجاری نیاز به یک سری ابزار و ملزومات دارد، بازار ارز دیجیتال نیز متناسب با ویژگی‌های خود، شرایطی را برای کاربران خود تعریف کرده است.

برای شرکت در خرید ارز دیجیتال، نیاز به یک اینترنت پرسرعت دارید

اگر با شرایط بازارهای مالی مختلف آشنا باشید، می‌دانید که سرعت عمل و عدم اتلاف وقت در موفقیت معاملات انجام گرفته بسیار اهمیت دارد. در خرید و فروش هر نوع دارایی مالی و به ویژه خرید ارز دیجیتال که قیمت و ارزش آن به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است، زمان و سرعت بسیار مهم و در مرکز توجه می‌باشد. از آنجایی که فعالیت‌های مختلف خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال به صورت دیجیتالی و از طریق اینترنت صورت می‌گیرد، علاوه بر سرعت عمل افراد و کاربران، سرعت اینترنت نیز مهم جلوه خواهد کرد. بنابراین، برای جلوگیری از وارد شدن خسارت‌های احتمالی در معاملات ارزی و همینطور انجام به موقع خرید و فروش و انتقال وجوه، به یک اینترنت پرسرعت نیاز خواهید داشت. به این ترتیب شما می‌توانید با همان قیمت دلخواه و انتخابی، خرید ارز دیجیتال را انجام دهید.

برای انجام خرید ارز دیجیتال، شما به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارید

در حالت معمول، شما برای نگهداری اسکناس‌های فیزیکی از کیف پول استفاده می‌کنید. در واقع، کیف پول وسیله‌ای برای نگهداری سرمایه شما می‌باشد. برای نگهداری ارز دیجیتال نیز نیاز به کیف پولی برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود خواهید داشت. می‌توان گفت که یک کیف پول دیجیتالی در نقش حساب بانکی شما در بازار ارز دیجیتال عمل خواهد کرد. یعنی نقشی مشابه یک حساب بانکی را برای دریافت سرمایه، نگهداری و انتقال آن ایفا می‌کند.
کیف پول‌های متنوعی برای کاربران فعال در حوزه رمز ارز دیجیتال تعریف شده است. قبل از خرید ارز دیجیتال، باید با بررسی ویژگی‌ها و کاربرد هر کدام از کیف پول‌ها، کیف پول مناسب خود را انتخاب کنید.

ورود به بازار ارز دیجیتال
ورود به بازار ارز دیجیتال

اگر با خرید ارز دیجیتال به دنبال سرمایه گذاری‌های بلند مدت در این بازار مالی هستید، کیف پول سخت افزاری به شما پیشنهاد داده می‌شود. این کیف پول مانند یک فلش مموری، وسیله‌ای سخت افزاری می‌باشد که دارایی‌های شما در حوزه ارز دیجیتال را نگهداری می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که این کیف پول‌ها در مقایسه با سایر کیف پول‌های دیجیتالی ارائه شده، گران هستند. از معروف‌ترین کیف پول‌های دیجیتالی در بین کاربران، می‌توان از لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) نام برد. همچنین Myetherwallet.com نیز نوعی کیف پول کاغذی در خرید ارز دیجیتال اتریوم و ذخیره آن است. LiteAddress.org نیز برای انجام معاملات ارزی لایت کوین در اختیار کاربران این حوزه قرار داده شده است.

شما بعد از خرید ارز دیجیتال، کلیدهای عمومی و خصوصی را دریافت خواهید کرد. این کلیدها همانند شماره حساب در حساب‌های بانکی معمول هستند. کیف پول کاغذی به کاغذی گفته می‌شود که کلیدهای خصوصی و عمومی بر روی آن نوشته و پرینت شده باشد. واضح است که حفظ و نگهداری کاغذ شرایط آسانی به دنبال نخواهد داشت. انواع کیف پول‌های کاغذی برای کاربردهای مختلف ارائه شده است. مانند BitAddress.org که جهت خرید ارز دیجیتال بیت کوین و نگهداری آن تعریف شده است.

اگر می‌خواهید با سرمایه نسبتا کمی پا به عرصه خرید ارز دیجیتال بگذارید، کیف‌های پول دسکتاپی نیز گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. این کیف پول‌ها در واقع نوعی نرم افزار کامپیوتری هستند که اغلب به صورت رایگان عرضه می‌شوند. با دانلود و نصب برنامه آنها، صاحب یک کیف پول در کامپیوتر خود خواهید شد. اکسودوس (Exodus)، کوینومی (Coinomi) و اتمیک (Atomic) از انواع کیف پول‌های دسکتاپی می‌باشند.

کیف پول موبایل نیز مشابه کیف پول دسکتاپ، برنامه‌های قابل نصب بر روی تلفن‌های همراه هوشمند هستند. یکی از معروف‌ترین کیف پول موبایل در خرید ارز دیجیتال تراست ولت است که هم برای گوشی‌های اندروید و هم برای گوشی‌های ios ارائه شده است. از دیگر کیف پول‌های موبایل می‌توان به کیف پول کونومی اشاره کرد. 

کیف‌های پول آنلاین بر روی هیچ سیستم و یا دستگاهی نصب نیستند. به عبارت دیگر مانند گوگل درایو در فضای ابری قرار دارند. شما برای خرید ارز دیجیتال در هر زمان و با هر سیستمی می‌توانید به کیف پول آنلاین خود دسترسی داشته باشید. اما توجه داشته باشید که این کیف پول‌ها از امنیت چندانی برخوردار نیستند. در واقع ساختار آنها به گونه‌ای است که در دسترس هکران حرفه‌ای این بازار قرار می‌گیرد. از این رو توصیه می‌شود سرمایه‌های کلان خود را از طریق کیف پول آنلاین در معرض خطر قرار ندهید. با مراجعه به سایت Blockchain.com نیز می‌توانید به کیف پول آنلاین دسترسی داشته باشید.
کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال

انواع صرافی ارز دیجیتال

همانطور که برای خرید ارزهای رایج، نیاز به مراجعه به صرافی‌های مختلف را دارید، در خرید و فروش ارز دیجیتال نیز باید به سراغ صرافی‌های معتبر مربوطه بروید. در بازار مالی ارز دیجیتال و برای خرید ارز دیجیتال می‌توان به دو نوع صرافی مراجعه کرد. در ادامه مراحل و نحوه خرید ارز دیجیتال را از صرافی‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

صرافی‌های ارز دیجیتال
صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی ایرانی در خرید ارز دیجیتال

شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال در انواع مختلف، به صرافی‌های ایرانی مراجعه کنید. البته صرافی ارز دیجیتال نیز مانند تمامی معاملات این بازار به صورت اینترنتی و دیجیتالی هستند. صرافی‌های ارز دیجیتال در واقع وبسایت‌هایی می‌باشند که با مراجعه و ثبت نام در آنها، می‌توانید انواع ارز دیجیتال را خریداری کنید.
از مزایای صرافی‌های داخلی می‌توان به زبان فارسی این سایت‌ها اشاره کرد. بنابراین میزان کج فهمی و اشتباه در این گونه صرافی‌ها از طرف کاربران به حداقل مقدار ممکن خواهد رسید. همچنین خرید ارز دیجیتال نیز در این سایت‌ها با دردسر کمتری انجام می‌شود. چرا که با ارائه وجه ریالی، می‌توانید کیف پول خود را شارژ کرده و در معاملات ارزی شرکت کنید.
از شناخته شده‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران، نوبیتکس، والکس، آبان تتر و تبدیل را می‌توان نام برد. برای خرید ارز دیجیتال در این صرافی‌ها، پس از انتخاب صرافی مورد نظر، باید مراحل ثبت نام را طی کنید. بعد از گذراندن احراز هویت، حساب کاربری خود را با استفاده از حساب بانکی خود که به صورت ریالی است، شارژ کنید. در این مرحله می‌توانید اقدام به خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود کنید. در نهایت، ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول دیجیتالی مورد نظر خود منتقل کنید.

صرافی خارجی در خرید ارز دیجیتال

انتخاب صرافی خارجی برای خرید ارز دیجیتال مزایا و معایبی را به همراه دارد. در قدم اول باید توجه داشت که فعالیت در یک صرافی خارجی به سادگی انجام معامله در صرافی‌های ایرانی نیست. چرا که شما نمی‌توانید به کمک حساب ریالی، حساب کاربری خود را در یک صرافی خارجی شارژ کنید. از طرف دیگر، برای انجام معاملات بزرگ ارز در صرافی‌های خارجی با محدودیت‌هایی مواجه خواهید بود. اما لازم به ذکر است که کارمزد دریافتی از معاملات در صرافی‌های خارجی بسیار کمتر است. همچنین شما برای خرید ارز دیجیتال در یک صرافی خارجی می‌توانید انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید که در صرافی‌های داخلی این امکان وجود ندارد.
صرافی‌های کوکوین (Kucoin) و کوینکس (CoinEx) جزو صرافی‌های خارجی هستند که با IP ایرانی نیز می‌توان به آنها دسترسی داشت. اوکی اکسچنج (OKEX) و صرافی کوین بیس پرو (Coinbase Pro) نیز از دیگر صرافی‌هایی هستند که برای دسترسی به آنها و فعالیت مالی نیاز به فیلترشکن دارید.
برای خرید ارز دیجیتال از یک صرافی خارجی، ابتدا باید در یک صرافی معتبر داخلی ثبت نام کنید. بعد از شارژ حساب کاربری خود به وسیله حساب بانکی ریالی، ارز دیجیتال دلخواه و در دسترس را خریداری کنید. سپس، به صرافی خارجی مورد نظر خود مراجعه و ثبت نام کنید. ارزهای دیجیتال خریداری شده در صرافی داخلی را به حساب خود در صرافی خارجی منتقل کنید. در نهایت به وسیله این ارزها، به انجام معاملات در صرافی‌های خارجی بپردازید.

نکات طلایی که در خرید ارز دیجیتال باید به خاطر داشته باشید.

در آخر، باید بدانید که ورود به بازار مالی ارز دیجیتال جذاب و به دست آوردن سودهای کلان وسوسه‌انگیز است. اما بدون آگاهی و دانش کافی نباید به خرید ارز دیجیتال بپردازید. نکته بسیار مهم این است که در ابتدای کار باید سرمایه اندکی را وارد بازار کنید. سپس به کمک مشورت با افراد مجرب به معامله بپردازید. اما توجه داشته باشید که تمام نصایح و پیشنهادات را با دلیل منطقی رد و یا قبول کنید. به عنوان یک معامله‌گر یا سرمایه گذار در بازار ارز دیجیتال، باید همواره از اخبار و قوانین جدید آگاه باشید. چرا که برای خرید ارز دیجیتال در روزهای آینده، نیاز به تحلیل تمام اخبار و گزارش‌های منتشر شده دارید. همچنین برای حفظ امنیت سرمایه خود، از صرافی‌های معتبر و کیف‌ پول‌های مطمئن استفاده کنید.

ورود به بازار خرید ارز دیجیتال
ورود به بازار خرید ارز دیجیتال
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0