وبلاگ

NFT چیست؟

NFT معرفی و نحوه خرید
NFT آموزش

NFT چیست؟

در این مقاله می خواهیم ابتدا بدانیم که NFT چیست؟

NFT یا توکن در چند وقت اخیر به گوش خیلی ها خورده است. ان اف تی باعث تحول دنیای بلاک چین و ارز دیجیتال شده است. NFT در دنیای مجازی روز به روز کاربردی تر می شود و استفاده از آن بسیار وسیع تر و بیشتر از دنیای ارز دیجیتال می باشد.

یک توکن ویژگی های خاص، متمایز و منحصر به فرد خود را دارد. به همین دلیل می باشد که به آن توکن غیر مثلی و غیر قابل تعویض می گویند. به این معنا که مانند و مثل آن موجود نیست. در علم ریاضیات، نگاشت به معنای تماس و رابطه ساختار ها یا اشیای مختلف و گوناگون می باشد. NFT هم از همان اول بر مبنا و پایه ایده و طرح نگاشت وارد دیجیتال شد و سپس رشد نمود.

تصور کنید که یک اثر و نقشی را با استفاده از فتومونتاژ در فتوشاپ درست کرده اید. اکنون می خواهید این اثر را بفروشید. هر فردی می تواند این اثر شما را دانلود کند و در گوشی یا کامپیوتر خود آن را ذخیره کند؛ اما با دانلود آن عکس هیچ حق مالکیتی به خالق اثر پرداخت نمی شود. حال اگر شما آن عکس را به NFT تبدیل کنید، هیچ وقت حق مالکیت خالق آن اثر از بین نمی رود. پس اثر شما شناسنامه دار می شود و حق کپی از آن گرفته می شود. به عبارتی می توان گفت که ان اف تی دارای دیجیتالی می باشد که مانند آثار هنری قابلیت جمع کردن دارد. این دارایی دیجیتالی اعتبار خود را به گونه ای از رمز ارز حفظ و نگهداری می کند.

 

NFT یا توکن غیر مثلی
NFT یا توکن غیر مثلی

 

چرا به NFT غیر قابل معاوضه می گویند؟

همان طور که گفتیم NFT غیر قابل معاوضه می باشد. این به این معنا می باشد که نمی توانیم آن را مانند اسکناس و پول به طور مستقیم رد و بدل کنیم؛ زیرا هیچ کدام از ان اف تی ها شبیه به هم نمی باشند. از این رو می توانیم به ارزش و فرق آن ها با بقیه رمز ارز ها پی ببریم. پس می توان گفت که NFT ها در صنایع مختلفی مانند گیم، هنر دیجیتالی، ویدیو، فایل موسیقی و یا هر اثر و هنری که دارای ارزش باشد، کاربرد دارند.

کسانی که بخواهند آثار هنری خود را به حالت ان اف تی بفروشند باید در یک فروشگاه ثبت نام کنند. بعد از آن توکن های دیجیتالی را با تایید اعتبار اطلاعات خودشان و با بارگذاری روی یک بلاک چین Mint بنمایند.

 

چگونه NFT بخریم؟

از آن جایی که NFT ها با هم متفاوت هستند پس هر کدام روش خرید متفاوتی هم دارند. آن ها را می توانید از راه پلتفرم های گوناگون و مختلفی خریداری کنید. برای خرید آن از هر پلتفرمی باید یک کیف پول ارز دیجیتال مخصوص به آن پلتفرم را داشته باشید. این کیف پول را می توانید با استفاده از صرافی های ارز دیجیتال با رمز ارز های قابل قبول پلتفرم شارژ کنید.

بهتر است از قبل کیف پول خود را شارژ کنید؛ زیرا به دلیل تقاضا و درخواست زیاد NFT ها، آن ها را در رویداد ها و حراجی های گوناگونی برای فروش می گذارند. پس بهتر است برای این حراجی ها آماده باشید. در این حراجی ها هر ان اف تی با بیشترین قیمت پیشنهادی از سمت کاربران به فروش می رسد. Nifty Gateway،  VIV3،    Foundation، Axie، BakerySwap، NFT ShowRoom، Rarible، OpenSea و SuperRare تعدادی از فهرست سایت های فروشنده می باشند. جدیدا از NFTها برای خرید های درون برنامه ای بازی ها هم استفاده می کنند.

ثبت آثار هنری در NFT
ثبت آثار هنری در NFT

موارد استفاده از NFTها

استفاده از NFTها در آثار هنری و کلکسیونی از اصلی ترین کارایی آن می باشد. خالق آثار هنری می تواند در زمینه های طراحی، عکاسی، نقاشی و انیمیشن کار های خود را تبدیل به ان اف تی کند و به فروش برساند. استفاده کردن از آن برای آثار هنری و کلکسیونی از طریق راه های مختلفی دارای اهمیت می باشد. این اهمیت ها و ارزش ها شامل تعریف مالکیت اثر در فضای مجازی، بدست آوردن درآمد از فروختن توکن های آثار هنری در سطح جهان، امکان ثبت و درست کردن نوع جدیدی از آثار هنری به حالت دیجیتالی، امکان به وجود آوردن چندین نسخه از یک اثر با اثر انگشت های مختلف می باشد.

ارزش آثار هنری متعلق به NFT هیچ گاه حتی با سوزاندنش از بین نخواهد رفت. تعریف هویت در وب ، مالکیت دارایی درون بازی با NFT و کسب درآمد از برند شخصی و تجاری از دیگر موارد استفاده در ان اف تی می باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0