وبلاگ

صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ

صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ
صرافی معرفی

صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ

صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ
صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ

همان گونه که در مقاله صرافی های ارز دیجیتال خارجی بررسی کردیم و به انواع انها اشاره کردیم و دانستیم که به صرافی هایی که به عبارت ساده با ایجاد یک محیط بدون اعتماد و بسیار هوشمند، واسطه را از بین می برد که صرافی غیرمتمرکز معاملات خود را از طریق قراردادهای هوشمندانجام دهد تاپول از دست واسطه ها عبور نکند و در یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکزسیستم صرافی هیچ کنترلی بر دارایی افراد ندارند گویند یعنی تبدیل داراییبهصورت مستقیم از طریق کیف پول شخصی شما انجام میشود؛ یعنی شما واردسایت صرافی ارز دیجیتالمیشوید و کیف پول خود را به صرافی ارز دیجیتال متصل میکنید و به صورت مستقیم از داخل کیف پول خود ارز را به یک قراردادهوشمند ارسال میکنید تا معامله انجام شود و پس از همان قرارداد هوشمند ارزجدید خود را دریافت میکنید و یکی از محبوب ترین و یکی از بزرگترین صرافیهای غیرمتمرکز همین یونی سواپ میباشد که یونی سواپ در نوامبر سال ۲۰۱۸کار خود را آغاز و تنها در عرض دو سال، توجه بسیار زیادی را به خود جلب کردو توسط یکی از توسعه دهندگان اتریوم به نام هیدن آدامز (Hayden Adams) تاسیس شد.
صرافی یونی سواپ از زمان راه اندازی پیشرفت سریعی داشته و توانسته بیشتراز 2 میلیارد دلار سرمایه را به خود جذب نماید. صرافی یونی سواپ دارای تسهیلات صرافیهای غیرمتمرکز DEX می باشد که به خاطر افزایش کارایی های برنامه های غیر متمرکز دیفای، شهرت این صرافی بالا رفته است.
پروتکل یونی سواپ بر اساس بلاک چین اتریوم کار می کند و امکان مبادله اتوماتیک بین Ethareum و توکن های ERC20 را به وجود می آورد. اگرمشترکین صرافی یونی سواپ، مقادیر معادلی از جفت ارزهای رمزنگاری که دریونی سواپ وجود دارند در استخرهای آن واریز کنند، به گروه تامین کنندگان نقدینگی آن استخر اضافه می شوند و در ازای کار خود پاداش می گیرند.
اختلاف معماری صرافی Uniswap با صرافی های متمرکز در این است که درصرافی های معمولی یک دفتر سفارش وجود دارد که معامله را بین خریداران وفروشندگانی که قیمت هایشان با هم مطابقت دارد، منعقد می کنند، ولی پروتکلیونی سواپ برای انجام مبادلات از استخرهای نقدینگی استفاده می نماید. منایع مالی موجود در صرافی به وسیله تعداد زیادی از تامین کنندگان نقدینگی یا Liquidity Provider فراهم می شود.
صرافی یونی سواپ از توکن های نقدینگی که به LP Token معروف هستندجهت واریزی در استخر نقدینگی استفاده می کنند. توکنهای LP در تطابق باتوکن های ERC20 هستند که در تامین نقدینگی به کار می روند. وقتی همه تامین کنندگان نقدینگی از توکن های LP برای واریز ذخایر خود به استخراستفاده کنند، همه سپرده ها به دارایی واحد تبدیل می گردند.
تامین کنندگان نقدینگی قادرند بین حساب های خود به مبادله توکن های نقدینگی LP بپردازند که این توکن ها از قراردادهای مبادله تامین می شوند. تامین کنندگان نقدینگی در ازای کاری که به انجام می رسانند، مقداری ازکارمزد تراکنش را به عنوان سهم خود از انجام معامله می گیرند.


ویژگی , مزایا و معایب صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ